E-tervis äratas peaministrite tippkohtumisel huvi

Briti peaminister David Cameron võõrustas eile Londonis kokku üheksat Põhja- ja Baltimaade valitsusjuhti, nende seas ka Andrus Ansipit. Selle asemel, et korraldada tavapärane poliitikute jututuba, otsustas Cameron paluda igal külla sõitval valitsusjuhil tuua kaasa spetsialiste, ärimehi või teadlasi, kes oskaksid üldise jutu asemel päris näidete varal rääkida, kuidas majandust pärast kriisi taas edukale rajale suunata. Ja selle asemel, et ainult ise rääkida, kuulasid peaministrid nendega kaasa sõitnute juttu.

Eesti edukaid ideid tutvustasid kokku viis spetsialisti. Näiteks e-tervise sihtasutuse juht Madis Tiik rääkis eilsel tipptaseme seminaril e-teenuste arendamisest siinses meditsiinivaldkonnas.

Tiik nimetas niivõrd kõrgetasemelise seltskonna ees esinemist üpris huvitavaks ja eriskummaliseks kogemuseks. Tema sõnul oli see päris suur väljakutse, et teha lubatud viie minuti ja slaidiga Eesti e-tervise süsteemist ülevaade, mis oleks arusaadav ühtaegu nii ekspertidele kui ka poliitikutele. Teda rõõmustas, et ettekannetele järgnenud arutelu ajal pälvis just Eesti e-tervise süsteem rohkete küsimuste näol kõige suuremat tähelepanu.

Tiigi hinnangul on huvitav, mis saab pärast seda kohtumist. „Cameronil on selge soov saada uut jõudu, mida Briti majanduse arendamiseks teha,” märkis ta ja viitas brittide soovile uurida eelkõige põhjala nippe, kus kriisi ajal loodi kõige rohkem nutikaid uusi teenuseid. See aga võiks avada võimaluse Eesti unikaalsete lahenduste levitamiseks või isegi müügiks.

Peale tema tutvustasid Eesti lahendusi Londoni tippmõttetalgutel veel IT-kolledži rektor Linnar Viik, kaubandus- ja tööstuskoja juht Siim Raie, professor Mati Karelson ja reformierakondlasest riigikogulane Hannes Astok, sedapuhku küll e-riigi akadeemia esindajana.

Allikas: Eesti Päevaleht, 21. jaanuar 2011