Eesti elanikud pooldavad Digilugu

digilugu

Pressiteade
8. august 2008

Kaks TNS Emori läbiviidud tervishoiualast uuringut näitavad, et nii arstid kui patsiendid suhtuvad sel sügisel käivituvasse digitaalsesse terviselukku valdavalt pooldavalt. Digiloo kasutuselevõttu pooldab pea kolmveerand elanikest. Digiloost on kuulnud 97% arstidest ning 57% elanikest.

Pea kolmveerand (71%) digiloost kuulnud inimestest pooldab digiloo kasutuselevõttu. Eesti E-tervise Sihtasutuse juhi Madis Tiigi sõnul alustavad raviasutused juba lähikuudel patsientide esimeste terviseandmete saatmist digilukku ning järgmise viie aasta jooksul muutuvad Eestis elektrooniliseks kõik meditsiinis kasutatavad dokumendid. ”See on Eesti tervishoius väga suur edasiminek, sest paraneb nii ravikvaliteet kui inimeste teadlikkus oma tervisest,” kommenteeris Tiik.

Tiik kinnitab, et digilool on kõrgeima tasemega turvalahendus ning erinevalt paberkandjail meditsiinidokumentidest saab digiloost patsient igal ajal kontrollida, kes tema terviseandmeid on vaadanud. “Uuringust selgus, et peamised põhjused, miks digilugu peljatakse, on süsteemi võimalik ebaturvalisus ning privaatsuse kadumine. Digilugu hoopiski suurendab patsiendi privaatsust, kuna andmeid võib süsteemist vaadata vaid tema raviarst ning selle vastu eksinuid karistatakse. Samuti saab patsient soovi korral oma terviseandmed sulgeda,” selgitas Tiik.

Vastvalminud TNS Emori uuringu kohaselt on digiloost teadlik 97% arste, kellest valdav enamus (77%) pooldab süsteemi kasutuselevõttu. Digiloo peamiseks eeliseks peavad arstid seda, et selle käivitumisel on kõik patsiendi uuringud ja konsultatsioonid kättesaadavad ühest kohast, olenemata, kus raviasutuses ta arsti juures käis. Olulisemate ohtudena nimetasid arstid ajamahukust, mida info sisestamine ning süsteemist kättesaamine esialgu võib kaasa tuua, samuti süsteemi vähest töökindlust näiteks elektri kadumise korral.

Tänavu juunis läbiviidud üle-eestilistes uuringutes osales kokku 1001 Eesti elanikku ning 350 arsti. Digiloost olid teadlikumad eestlased ning kõrgemalt haritud inimesed. Arstide uuringu valimisse kuulusid nii perearstid kui erakorralise meditsiini arstid, kardioloogid, neuroloogid, psühhiaatrid, radioloogid, dermatoveneroloogid, anestesioloogid, pediaatrid, sisehaiguste arstid, sünnitusabi arstid ja günekoloogid ning üldkirurgid nii suurematest linnadest kui maapiirkondadest.

Madis Tiigi sõnul tasuks igaühel lugeda Eesti e-tervise projektide kohta uuest infoportaalist www.digilugu.ee, et saada parem ülevaade selle käivitumisega patsiendile kaasnevatest võimalustest ning õigustest. Alates septembrist avaneb veebiväravas võimalus logida ID-kaardiga patsiendiportaali, kust igaüks saab vaadata oma terviseandmeid, vaadata uuringute tulemusi ning kontrollida, kes on tema terviseinfoga tutvunud. “On oluline rõhutada, et terviseandmed hakkavad digilukku kogunema järk-järgult. Seega ei tasu oodata, et kohe septembri algusest on kõik andmed digiloos nähtavad,” sõnas Tiik.

Paralleelselt digilooga hakkavad sügisel tööle veel kolm uut e-tervise teenust: e-retsept (võimalus osta ükskõik millisest apteegist isikuttõendava dokumendi alusel arsti poolt elektrooniliselt väljakirjutatud retseptiravimit), digiregistratuur (võimalus broneerida ja tühistada patsiendiportaalis arsti juurde aega) ja digipilt (võimaldab raviasutustel saada ligipääsu pildipangale, mis koondab patsientide röntgenpilte ja muid suuremahulisi uuringuid).Eesti e-tervise projekte rahastatakse Euroopa Liidu struktuurfondidest. Kokku on e-tervise seaduse eelnõu valmimiseks ning nelja e-tervise projekti elluviimiseks kavandatud 36 miljonit krooni.

Digitaalse terviseloo tehnilise lahenduse töötas välja tehnoloogiafirma Hewlett-Packard, mis on loonud tervishoiuvaldkonna infotehnoloogilisi rakendusi Suurbritannias, Hispaanias, Austrias, Iirimaal ning ka Leedus. Lisaks kuulus Eesti digitaalse terviseloo infotehnoloogilise lahenduse väljatöötajate ringi ka Microlink Eesti.

Lisainformatsioon:

Madis Tiik
Eesti E-tervise Sihtasutuse juhatuse liige
tel 694 3999
e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.e-tervis.ee , www.digilugu.ee

Uuringud:

Avalikkuse teadlikkuse ja hoiakute uuring digiloo suhtes. TNS Emor. 2008.

Arstkonna teadlikkuse ja hoiakute uuring digiloo suhtes. TNS Emor. 2008.