Digiloo testkeskkonnas hakatakse vahetama esimesi terviseandmed

Täna avati Eesti üleriigilise terviseinfosüsteemi ehk digiloo pilootprojektis osalevatele raviasutustele testkeskkond, kus hakatakse proovima esimeste digitaalsete tervisedokumentide vahetamist.

Digilugu arendava Hewlett-Packardi konsultandi Indrek Peenmaa sõnul on keskkonna testimise eesmärgiks saada pilootasutustelt tagasisidet digilooga liitumise ja selle kasutamise tugevate ja nõrkade külgede kohta. “Nagu iga uue asjaga, võib digiloo kasutamine esmapilgul veidi keeruline tunduda, kuid süsteemiga harjudes peaks keskkonna loogiline ülesehitus ja ühtsed standardid nii arstide, raviasutuste kui patsientide elu lihtsustama,” kommenteeris Peenmaa.

Peenmaa sõnul tegeletakse hetkel liideste arendamisega, mis teevad võimalikuks digiloo kesksüsteemi ja pilootasutuste infosüsteemide vahelise andmete edastamise. “Aasta lõpuks peaks arendustööd olema jõudnud nii kaugele, et pilootasutuste infosüsteemid saavad omavahel saata haiguslugude kokkuvõtteid ehk epikriise ning haigusjuhtumi alustamise ja lõpetamise teatiseid. Samuti on võimalik pilootasutustest saata päringuid, et tutvuda kesksüsteemis olevate dokumentidega,” selgitas Peenmaa.

Tänase seisuga suudavad piloothaiglad Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) ja Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) saata digiloosse epikriise ning ka pärida infosüsteemi teiste raviasutuste poolt saadetud dokumente. Tartu Kiirabi on suutlik pärida digiloost dokumente, sealhulgas teha aegkriitiliste andmete päringuid.

Testperioodil vahetatakse omavahel vaid fiktiivsete patsientide andmeid. Üks neist on näiteks Mari-Liis Männik, keda kasutatakse ID-kaarti tutvustavates infomaterjalides ning kelle kohta saadetakse digiloo testimiseks fiktiivseid haigusloo kokkuvõtte dokumente.

Eesti E-tervise Sihtasutuse infoturbe juhi Valdo Prausti sõnul on praegu väljaarendamisel digilool kõrgtasemel turbesüsteem, mille abil viiakse terviseinfosüsteemi ründamise võimalus miinimumini. “Süsteemi kindlamaks muutmiseks on turve hajutatud, mis tähendab, et ühe või mitme elementaarründe puhul ei teki digiloole reaalset kahju. Kui lisame siia juurde veel korraliku logide analüüsi koos efektiivse vastutegevusega, on potentsiaalsel ründajal väga raske kui mitte võimatu tegutseda,” selgitas Praust. “Digiloole ei teki ühtegi nn superandministraatorit, kes omaks kõiki salasõnu, et inimeste terviseandmetele ligi pääseda,” kinnitas Praust.

Digiloo kasutaja kindlakstegemiseks hakatakse kasutama kompleksautentimise meetodeid – eset ja parooli, milleks on ID-kaart ja selle PIN-kood. “Eestimaalased on selles osas väga heas seisus, kuna täna on juba 80% täisealistest elanikest taskus turvaline ja mugav ID-kaart. Korralikus konfiguratsioonis kasutamisel on see meetod turvalisim ning sobib ainsana autentimiseks turvakriitiliste e-lahenduste puhul,” kommenteeris Praust.

Järgmise aasta kevadeni testivad digiloo andmevahetuskeskkonda kuus Eesti tervishoiuasutust – Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Järveotsa perearstikeskus, Koeru arstikeskus ja Tartu kiirabi. 1. jaanuariks 2009 on digilooga kohustatud liituma kõik Eesti tervishoiuasutused, sealhulgas perearstid.

Paralleelselt digilooga hakkavad järgmisel aastal tööle veel kolm uut e-tervise teenust: e-retsept (võimalus osta ükskõik millisest apteegist isikuttõendava dokumendi alusel arsti poolt elektrooniliselt väljakirjutatud retseptiravimit), digiregistratuur (võimalus broneerida ja tühistada patsiendiportaalis arsti juurde aega) ja digipilt (võimaldab raviasutustel saada ligipääsu pildipangale, mis koondab patsientide röntgenpilte ja muid suuremahulisi uuringuid).

Eesti e-tervise projekte rahastatakse Euroopa Liidu struktuurfondidest. Kokku on e-tervise seaduse eelnõu valmimiseks ning nelja e-tervise projekti elluviimiseks kavandatud 36 miljonit krooni.

Digitaalse terviseloo tehnilise lahenduse töötab välja tehnoloogiafirma Hewlett-Packard, mis on loonud tervishoiuvaldkonna infotehnoloogilisi rakendusi Suurbritannias, Hispaanias, Austrias, Iirimaal ning ka Leedus. Lisaks kuuluvad Eesti digitaalse terviseloo infotehnoloogilise lahenduse väljatöötajate ringi Microlink Eesti ning Affecto Eesti.

 

Lisainformatsioon

Indrek Peenmaa, Hewlett-Packardi konsultant
tel 515 2663, e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Valdo Praust, Eesti E-tervise SA infoturbe juht
tel 514 3262, e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Oliver Lillepruun, Eesti E-tervise SA projektijuht
tel 694 3905, e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.